גרסה להדפסה
דרושים מתנדבים
לפרטים לחץ כאן

«פברואר 2019»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

מידע

שתף |

מריחואנה

מריחואנה היא תערובת של עלים מיובשים וכתושים, גבעולים, זרעים ופרחים של צמח הקנאביס. התערובת עשויה להיות ירוקה, חומה או אפורה. השם המדעי של החומר הוא קנאביס סאטיבה. לכאורה זהו רק צרור תמים של עלים אך למעשה ישנו במריחואנה חומר כימי פעיל, טטרא-הידרו-קנאבינול הידוע יותר בקיצורו THC. כ-400 חומרים כימיים נוספים מצויים במריחואנה. אך THC הוא המרכיב הפעיל העיקרי.

מהם כינויי העגה הנפוצים של החומר?
בארץ נפוצים השמות: גראס, ג´וינט, כיף, קססה, ג´אנג´ה, צינגלה.
כיצד צורכים את החומר?
מריחואנה נצרכת בדרכים רבות. ישנם הצורכים אותו כתה (לאחר חליטת העלים) או באכילה בתערובות מזון. אחרים מעשנים אותו בסיגרים שמולאו בחומר לאחר שרוקנו את תוכנם. לפעמים משנים אותה במקטרת מים –"באנג". דרך השימוש הנפוצה ביותר היא עישון של עלי מריחואנה שגולגלו לסיגריה –"ג´וינט". קיים גם שימוש בצורת בליעה בתוך מאכלים שונים (בד"כ עוגיות) או בשתייה מתוקה.
למשך כמה זמן נשארת המריחואנה בגוף?
ה-THC נספג היטב ע"י רקמות שומניות באיברים השונים. בד"כ אפשר לזהות את עקבותיו בבדיקות שתן במשך מספר ימים לאחר העישון. במשתמשים באופן קבוע ובכמויות גדולות אפשר לפעמים לזהות את עקבות השימוש גם שבועות מספר לאחר הפסקת השימוש.
כמה מתבגרים ומבוגרים צורכים מריחואנה?
במחקר מקיף שבוצע בישראל ב-2009 (בעבור הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול( נמצא כי 5.66% מהמתבגרים התלמידים (בני 12-18) עשו שימוש כלשהו במריחואנה או בחשיש בשנה האחרונה (שניהם מיוצרים מצמח הקנאביס ונבדלים בריכוז ה- THC שבהם כאשר במריחואנה הריכוז נמוך יותר מאשר בחשיש). בקרב המתבגרים שאינם לומדים בבתי ספר או אינם לומדים באופן מלא בבתי ספר (נוער מנותק) נמצא כי הנתון המקביל הוא 15.14%. הנתון המקביל לגבי מבוגרים (בני 18-40) הוא 8.88%.
מדוע הצעירים משתמשים במריחואנה?
רובם עושים זאת מכיוון שחבריהם או אחיהם ואחיותיהם אשר משתמשים במריחואנה משפיעים עליהם לנסות. אחרים עושים זאת מכיוון שהם רואים אנשים מבוגרים במשפחה עושים זאת. אחרים עשויים לחשוב שזה "גזעי" להשתמש במריחואנה מכיוון שהם שומעים על כך במוסיקה ורואים זאת בטלוויזיה ובסרטים. עלי המריחואנה מודפסים על ספרים, חוברות, עיתונים, חולצות, תכשיטים וכד´, וגם אם שומעים שירים על כך, יש לדעת עובדה אחת: לא חייבים להשתמש במריחואנה רק מכיוון שחושבים שכל אחד אחר עושה כן. רוב המתבגרים אינם עושים זאת.
מהן ההשפעות הנפוצות ביותר של החומר?
דמיין לעצמך זאת: אתה נמצא במשחק כדורגל, משחק בצד השמאלי של המגרש. כדור פשוט מגיע אליך ואתה חולם על כך שכאשר הכדור ינחת לתוך רגלך תבקיע גול, קבוצתך תנצח ואתה תהיה גיבור. אך אתה לא מחובר. הכדור מתחכך ברגלך ונוחת מחוץ למגרש. באו על סיומם חלומות התהילה שחלמת. סוג כזה של איבוד הקואורדינציה (צירוף של תנועות השרירים בגוף למען פעולה מתואמת) עשוי להיגרם בשל השימוש במריחואנה. וזו רק אחת ההשפעות השליליות של החומר. השימוש במריחואנה יכול לגרום לך לשכוח את מספרי הטלפון של חבריך הטובים ביותר, לראות איך ציוניך צוללים כמו אבן במים, להיקלע לתאונת דרכים. שימוש במינונים גבוהים יכול לגרום לתופעות קשות הרבה יותר כמו התקפי חרדה או פאניקה. לפני שנתבונן בנזקים שמריחואנה עשוי לגרום בוא נחזור לרגע ונשוחח על אמת מתעתעת לגבי השפעת החומר: ישנם אנשים שמרגישים טוב מיד לאחר עישון החומר, הם מרגישים זחוחים high)) או מתמלאים בתחושות נעימות. חומר כימי שמצוי במריחואנה, THC, גורם לתאי המוח לשחרר את החומר הכימי דופאמין וזה יוצר את התחושה הטובה המורגשת לזמן קצר. וכאן טמון התעתוע: ברגע שדופאמין מתחיל לזרום במוח, המשתמש מרגיש את הדחף לצרוך שוב מריחואנה, ואחר כך עוד פעם, ועוד פעם. שימוש חוזר ונשנה יכול לגרום להתמכרות, והתמכרות היא מחלה מוחית.
THC מתקשר לקולטנים ייחודיים במוח
THC אינו מביא שום תועלת למוח. הוא מוצא תאי עצב שבהם יש קולטנים (רצפטורים) ייחודיים שנקראים קולטנים לקנאבינואידים ואז הוא מתקשר לאותם קולטנים. כאשר THC מתקשר לתא עצב החומר מתערב (ופוגע) בפעולה הנורמאלית של התקשורת בין תאי העצב. אתה יכול להשוות זאת לתקלה שנגרמת בשירותי הטלפון שעשויה להיגרם בשל משתמשים רבים שמתקשרים בטלפון בבת אחת. אם תא עצב מס´ 1 צריך "לומר" משהו לתא עצב מס´ 2 כדי ליצור זיכרון חדש ו- THC מתערב באמצע, המסר לא יעבור כנראה. בחלקים מסוימים של המוח מצויים ריכוזים גבוהים של קולטנים לקנאבינואידים.

THC גורם לקשיי למידה וזכירה
ההיפוקמפוס הוא חלק של המוח ששמו מצחיק אך הוא בעל תפקיד עצום. הוא אחראי על כמה סוגים של למידה וזכירה. התערבות בתפקוד ההיפוקמפוס גם יכולה להביא לאיבוד הזיכרון לזמן ממושך. בניסויים שנערכו בחיות מעבדה נמצא ששימוש בהרבהTHC במשך תקופה ארוכה עשוי להרוס תאי עצב בהיפוקמפוס. אם זה קורה לעכברים, ישנם סיכויים מרביים שזה קורה גם לבני אדם שמעשנים מריחואנה.
נהיגה לאחר עישון מריחואנה היא מסוכנת
המוח הקטן (cerebelum) הוא החלק במוח האחראי על מרבית השמירה על שיווי המשקל (איזון) והקואורדינציה. כאשרTHC חודר למוח הקטן הוא הופך את הבעיטה בכדור במשחק כדורגל או את קליעת הכדור לסל למשימות שקשה מאד לבצע אותן.
THC גם פוגם בפעילות של הגנגליונים הבזליים, חלק נוסף במוח שמעורב בוויסות התנועתיות. פעולות אלה של ה- THC עשויות לגרום אסונות בדרכים.
ממצאי מחקר מראים שלנוהגים לאחר שימוש במריחואנה תגובות איטיות, כושר שיפוט לקוי, קשיים בציות לתמרורים ובהגבה לקולות..
עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן בריאות ובאזור הראש
רשימת התוצאות השליליות של שימוש במריחואנה הולכת ומתארכת. עישון מריחואנה מגדיל את הסיכון להתקף לב. עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן באזור הפה, הראש וריאות משום שיש בו חומרים מסרטנים כמו בעישון הטבק. ובנוסף, מעשני מריחואנה נוהגים לשאוף שאיפות עמוקות יותר ממעשני הטבק ולהחזיק את העשן זמן ממושך יותר בריאות. כך נכנס עשן רב יותר לריאות. לכן עשוי עישון מריחואנה להגדיל את הסיכון לסרטן בריאות יותר מעישון הסיגריות.
האם מריחואנה מוליכה לשימוש בסמים אחרים?
מחקרים ארוכי טווח שנערכו בקרב תלמידים ששימוש במריחואנה גורם לילדים ולמתבגרים להיות במגע גם עם משתמשים ומי שסוחרים בסמים אחרים. כך יש יותר סיכון שמשתמש במריחואנה ייחשף וירצה להתנסות בסמים נוספים.
מרבית המשתמשים בסמים לא חוקיים אחרים החלו דרכם בשימוש במריחואנה.
כיצד ניתן לזהות מישהו שמשתמש במריחואנה?
אם מישהו נמצא במצב של שימוש במריחואנה הוא עשוי להיראות מבולבל ולהתקשות בהליכה, עיניו מצועפות בנימי בדם (אדומות), הוא מתקשה להיזכר בדברים אשר קרו זה עתה. כאשר ההשפעות המוקדמות חולפות, לאחר מספר שעות, המשתמש עלול להפוך לרדום מאוד.
האם המריחואנה משמשת לעתים כתרופה?
לפי החוק האמריקאי הפדראלי מריחואנה היא סם ברשימה מס´ I של חומרים בפיקוח. פירוש הדבר שלחומר, לפחות בצורתו המשמשת לעישון, אין כל שימוש רפואי מקובל.THC טהור אשר מיוצר ככדור יכול להיות בשימוש לטיפול בבחילה והקאה הקורות בטיפולים מסוימים בחולי סרטן. ה - THC הנבלע כתרופה יכול גם לגרום להגברת תאבון בחולי איידס, כדי להעלות משקלם. תרופות אלה חייבות במרשם מרופא. בשנים האחרונות אושר במדינות אחדות בארצות הברית הטיפול בסמי קנבוס צמחיים, בעבור חולים במחלות קשות מסוימות, כפוף לאישורים רפואיים. גם בהולנד מאושר השימוש בסמים אלה כפוף לתנאים מוקפדים דומים, וכן במדינות אחדות נוספות באירופה. בישראל מאושר הטיפול הרפואי בסמי קאנביס בחולי סרטן או מי שחולים במחלות קשות אחרות, כפוף לאישור רפואי מיוחד מכמה רופאים שקיבלו הסמכה לכך ממשרד הבריאות.

אם אישה בהיריון מעשנת מריחואנה, האם ייגרם נזק לתינוק?
רופאים מייעצים לנשים בהריון לא להשתמש בסמים ובאלכוהול, ולהתייעץ עם רופא בכל הנוגע לשימוש בתרופות, מכיוון שהן עלולות לגרום נזק לעובר המתפתח. מספר מחקרים מדעיים מצאו שתינוקות שנולדו למשתמשות במריחואנה היו נמוכים יותר, בעלי משקל קטן מהממוצע וראשם בגודל קטן משל תינוקות שנולדו לאמהות שלא השתמשו בסם. תינוקות קטנים יותר הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח בעיות בריאות. קיימים גם ממצאי מחקר המעידים על קיומן של בעיות במערכת העצבים אצל ילדי אימהות שהשתמשו במריחואנה. חוקרים אינם בטוחים אם בעיות אלו של יילודים, במידה שנגרמו על ידי המריחואנה, ימשיכו להתקיים כאשר הילד יגדל.

האם אנשים יכולים להתמכר למריחואנה?
כן. לא כל מי שמשתמש נעשה מכור למריחואנה, אך כאשר משתמש מתחיל להרגיש שהוא או היא חייבים לקחת את הסם כדי להרגיש טוב, אותו אדם מתחיל לפתח תלות או להיות כבר מכור לסם. אנשים רבים מבקשים לקבל טיפול בשל התמכרות לשימוש במריחואנה, עובדה שמראה שהם זקוקים לסיוע כדי להפסיק להשתמש. משתמשים במריחואנה בכמויות גדולות ובתכיפות גדולה מפתחים סבילות לחומר. "סבילות" פירושה שהמשתמש צריך מנות גדולות והולכות של הסם כדי להשיג אותן תוצאות רצויות שהוא או היא רגילים להן משימוש בכמויות קטנות יותר.

מה קורה אם מישהו רוצה להפסיק להשתמש בסם?
ישנן מספר תוכניות שתוכננו במיוחד כדי לסייע למתבגרים ולמבוגרים המשתמשים בחומר.

למידע על אפשרויות הטיפול בהתמכרות ניתן להיכנס לקטגוריית מענים בקהילה או ליצור עמנו קשר
גרסה להדפסה
© כל הזכויות שמורות 2006 ל הרשות למלחמה בסמים והאלכוהול באר שבע
קידום באינטרנטפרסום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט