גרסה להדפסה
דרושים מתנדבים
לפרטים לחץ כאן

«ינואר 2019»
אבגדהוש
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 2324 25 26
27 28 29 30 31

מידע

שתף |
סוגי סמים   מידע ליוצאים לחו"ל   אלכוהול   הגדרות   

G.H.B - סם האונס

תיאור כימי ופרמקולוגי של החומר
gamma-hydroxybutyrate הוא סם ממשפחת הסמים המרגיעים, מרדימים (והוא פועל לדיכוי הפעולה של מערכת העצבים המרכזית (חומרים שפעולתם דומה הם, למשל, אלכוהול והרואין) החומר מצוי בצורת אבקה (כדורים או קפסולות) או בתמיסה (של אלכוהול, בדרך כלל) ונצרך בבליעה. ניתן להמיס את האבקה בכל משקה אחר מבלי שיורגש הדבר מכיוון שהחומר הוא חסר צבע וחסר טעם.
ה- GHB הטבעי הוא מטבוליט של ה-GABA והוא נמצא באופן טבעי במספר מקומות במערכת העצבים המרכזית (שם יש לו אתרי קישור): בקליפת המוח (קורטקס), במוח האמצעי, במוח הפנימי ובעיקר בהיפוקמפוס (מבנה מוחי השוכן בבסיס אונות הצדע, בשני צידי המוח, ופעילותו קשורה לתהליכי זיכרון). קולטנים ל- GHB גם מצויים במערכת הדם הפריפריאלית, בלב ובריאות.

השפעת GHB על מערכת העצבים המרכזית
בגלל ההימצאות של קולטנים רבים ל- GHB במערכת העצבים המרכזית יכול החומר לגרום לאפקטים רבים. החומר המתחבר לקולטנים של המעביר הבין-עצבי GABA-B, מונע שחרור של נוראדרנלין בהיפוקמפוס וגורם לשחרור חומר דמוי אופיאט בגוף המפוספס (סטריאטום) הקשור בביצוע התנועות הרצוניות ובבקרה עליהן. GHB גורם לתגובה דו-שלבית של המעביר הבין-עצבי דופאמין: במינונים גבוהים הוא מגדיל את השחרור שלו במינונים נמוכים יותר הוא עוצר את שחרור הדופאמין (מעביר בין-עצבי שגורם לעוררות ולתחושת עונג).

ההשפעה העיקרית של החומר הוא דיכוי הפעילות של מערכת העצבים המרכזית: בבליעה של 1 גר´ מופיעה תחושת אופוריה, הרפיה ותחושת נמנום; במינון של 2 גר´ מתווספת ירידה בקצב הלב ובקצב הנשימה, פגיעה בשיווי המשקל ובקואורדינציה ומצב של שינה; בבליעה של 2–4 גרם מתווספת פגיעה בדיבור וייתכן איבוד הכרה .
השפעת החומר בשילוב עם אלכוהול היא חריפה יותר מכיוון שקיימת סיבולת צולבת בין GHB ואלכוהול (שניהם חומרים המדכאים את פעולת מערכת העצבים המרכזית) ולאור העובדה שזהו השימוש הרווח בחומר (כך הוא מופיע בבקבוקונים הנמכרים), יש להיזהר שבעתיים.

השפעות אחרות
GHB גורם לירידה בקצב הפעילות של הלב, לירידה בלחץ הדם ולדיכוי הנשימה. כמו כן, סחרחורת וורטיגו, חולשה ,בלבול, פגיעה בקואורדינציה ולכן מסוכנת הנהיגה לאחר בליעתו.
מוות ומחלות – סיבוכים משימוש ב- GHB הם אובדן הכרה ודיכוי מערכת הנשימה, סיבוכים אחרים כוללים האטה מסוכנת של קצב הלב, ירידה בחום הגוף, עוויתות בשרירי הפנים והגפיים, הצטברות נוזלים בריאות, פגיעה צריבתית במערכת העיכול, דום לב.

תסמונת גמילה
הפסקה בשימוש לאחר צריכה כרונית של החומר גורמת לתופעות של תסמונת גמילה. התסמונת יכולה לכלול פסיכוזה, חרדה, רעד, דופק מהיר, לחץ גם גבוה, הזעת יתר, הזיות. תופעות אלו הורגשו במשך 1–6 ימים לאחר השימוש האחרון שנעשה בחומר והן נמשכו 5–15 ימים. תסמונת הגמילה שנגרמת בעקבות שימוש כרוני בחומר היא קשה, ודומה לתסמונת שנגרמת על ידי הפסקת השימוש בחומרים מדכאים אחרים כמו אלכוהול והרואין.
מקרי אונס ותקיפה מינית ו- GHB
בגלל ההשפעות המרדימות של החומר משתמשים בו אנסים כדי לצמצם עכבות והגנות של נשים. מקרי אונס ותקיפה מינית עלו באופן דרמטי מאז שנכנס לשימוש ה- GHB. האונס מבוצע למעשה כאשר הנאנסת היא במצב הדומה לחוסר הכרה.

סכנות ונושאים שיש לשים לב אליהם במיוחד
• אין לדעת את רמת הריכוז החומר שנמכר במסיבות בבקבוקוני פלסטיק, כשהוא מומס באלכוהול, על פי רוב. מכיוון שהחומר מאד מסוכן בריכוזים גבוהים, ויכול לגרום לאיבוד הכרה ומוות, יש להיזהר מאד.
• החומר נמכר במסיבות כשהוא מומס באלכוהול והשילוב בין אלכוהול GHB לבין גורם להגברת פעולת הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית ולהגברת ההשפעה של החומר.
• יש להיזהר מאד משימוש בחומר בשילוב עם סמים אחרים ובמיוחד כאלה שגורמים לדיכוי מערכת העצבים המרכזית (אלכוהול, אופיאטים, תרופות הרגעה, שינה וכד´).
• החומר נמכר במחירים מאד נמוכים ולכן הפיתוי לרכוש אותו גבוה, בעיקר בקרב הצעירים.
• אסור לנהוג לאחר שימוש בחומר.
• ההבדל בין מינון שמשמש בנסיבות חברתיות לבין מינון שעשוי לגרום לתוצאות קשות הוא מאוד קטן.
• GHB אינו נכלל בחומרים שנבדקים בחדרי מיון בבדיקות השתן השגרתיות לסמים.
• יש להיזהר משתיית משקאות המוגשים בבקבוקים או בפחיות שאינם סגורים (במועדונים או במסיבות) משום שאפשר להוסיף אליהם GHB שהוא חסר טעם וריח

מצב חוקי
בישראל אישרה הכנסת את הוספת GHB לחומרים האסורים בשימוש על פי פקודת הסמים המסוכנים (בחלק ב´ סימן ג´) ושר הבריאות חתם על החוק ב- 27.10.2003.
גרסה להדפסה

גולשים שהתעניינו בG.H.B - סם האונס התעניינו גם ב:


תרופות מרשם
למידע נוסף

סטרואידים אנבוליים
למידע נוסף

הרואין
למידע נוסף
© כל הזכויות שמורות 2006 ל הרשות למלחמה בסמים והאלכוהול באר שבע
קידום באינטרנטפרסום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט