גרסה להדפסה
דרושים מתנדבים
לפרטים לחץ כאן

«דצמבר 2017»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

תוכניות עירוניות

שתף |

ננאס"א

חזרה לתוכניות עירוניות


אוכלוסיית היעד:
בני נוער מ- 10 בתי ספר תיכוניים

רציונל:
מחקרים מצאו כי בגיל ההתבגרות השפעתה של קבוצת השווים היא משמעותית ביותר על בני הנוער. על כן, חשובה הכשרתם של קבוצת מנהיגות בנושא מניעת השימוש בסמים ובאלכוהול כדי שאלו ישפיעו על חבריהם.

מטרות:
• יצירת מעורבות חברתית ואזרחית של בני הנוער בתהליך ההסברה למניעת שימוש באלימות, בסמים ובאלכוהול
• יצירת שיח בית ספרי בנושא בני נוער מובילים שינוי במניעת שימוש באלימות, בסמים ובאלכוהול
• היכרות עם תחום השיווק והפרסום ככלי המסייע בעיצוב תפיסות והעברת מסרים

תקציר הפעילות:
התוכנית הינה תוכנית תלת שנתית המתחילה בכיתה י' ומסתיימת בסוף י"ב:
בכיתה י': התוכנית מכשירה בני נוער בוגרי תוכנית ביה"ס למנהיגות ובוגרי סמינרי עמיתים מ-10 תיכונים שונים בעיר, למעורבות וללקיחת אחריות חברתית בנושאי מניעת אלימות, שימוש סמים ובאלכוהול. במפגשים השבועיים התלמידים עוברים סדנאות מנהיגות בדגש על מעורבות ולקיחת אחריות חברתית בנושאי מניעה, תוך מתן כלים להובלת קבוצות חשיבה בית ספריות, ליצירת כרזות עם מסרים השוללים שימוש בסמים ואלכוהול. במהלך השנה, נציגי הקבוצה העירונית חוזרים לבית ספרם ושם מובילים תהליך בו מורחבים המעגלים העוסקים במניעת שימוש באלימות, סמים ובאלכוהול דרך עיצוב כרזות. בסוף התהליך, בית הספר בוחר כרזה אחת שתייצגו בתחרות העירונית.
לאחר התחרות מתקיים המשך עבודה עם הקבוצה העירונית ליצירת המשך מנהיגות ומעורבות אזרחית שלהם בנושאי המניעה.
בכיתה י"א: בני הנוער ממשיכים להיפגש אחת לשבוע כקבוצה עירונית. במסגרת הפעילות הקבוצתית הם עובדים על הקמת מיזם חברתי קהילתי למניעת שימוש בסמים ובאלכוהול.
בני הנוער בעצמם מחליטים על מטרה שהם רוצים להשיג, מחליטים על אופי המיזם וגם אמונים על הוצאתו לפועל תוך כדי קבלת ליווי, עזרה והנחייה מטעם הרשות העירונית למלחמה בסמים ובאלכוהול. דוגמאות למיזמים: מסיבת נוער ללא אלכוהול, הצגה "הרוב קובע" שנכתבה והוצגה על ידי בני הנוער. ההצגה מעלה דילמות שונות הקשורות לגיל ההתבגרות והתנהגויות סיכון ומביאה לבני הנוער הצופים בה פתרונות כיצד ניתן גם לנהוג אחרת.
בכיתה י"ב:לאחר שנתיים אלו, בני נוער המעוניינים להמשיך להיות שגרירי מניעה, מצטרפים כמדריכים צעירים לקבוצות חינוכיות לנוער בסיכון בגילאי חטיבות הביניים בעיר ושם מעבירים להם את כל תכני המניעה שעברו בעצמם כמו גם , מהווים עבורם דמות של "אח בוגר" אליו יכולים לפנות במהלך השנה.

שותפים: משרד החינוך - מנהל חברה ונוער, משרד החינוך- שפ"י, מחלקת הנוער- חברת כיוונים, חברת מכתשים אגן


קישור מצורף ננס"א 2014- לחץ כאן

גרסה להדפסה
© כל הזכויות שמורות 2006 ל הרשות למלחמה בסמים והאלכוהול באר שבע
קידום באינטרנטפרסום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט