גרסה להדפסה
דרושים מתנדבים
לפרטים לחץ כאן

«מרץ 2019»
אבגדהוש
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 2223
24 25 26 27 28 29 30
31

ההורה הגדול של המתבגר הקטן

שתף |
מידע כללי | מידע להורים | חוברת מידע להורים | סיירת הורים | ההורה הגדול של המתבגר הקטן | סדר הורות- סדר פסח | טרנד חדש שתיית גל לחיטוי ידיים | מעלות- בית ספר להורים |
ההורה הגדול של המתבגר הקטן/ מאת: אורי גדס אילני
 
למי מכם שאינם מצויים בפרטים הנה תקציר. כבר למעלה מחודשיים שוהים כמה ישראלים, מרצונם החופשי, בבית שנבנה במיוחד למטרת התכנית, וחייהם מצולמים כל רגע וכל שנייה במהלך היום. החל מרגע יקיצתם בבוקר ועד שהם הולכים לישון בשעות הקטנות של הלילה יכולים הצופים הנלהבים לעקוב אחרי כל תנועה שלהם. אם תרצו להרחיב את ידיעתכם בנושא אני בטוח שלא תפספסו את הקדימונים לתכנית המצליחה בטלוויזיה.
 
תכנית זו אשר מציגה מצב כמעט אבסורדי של שלילה מוחלטת של פרטיות האדם, העלתה ברבים את המחשבה האם נכון יהיה להציב מצלמות גם בבית "נורמאלי" ולא רק במסגרת שעשועון טלוויזיה? אמנם שיטות "ריגול" כאלה כבר ידועות כמה וכמה שנים, אך לאחרונה הן חוזרות שוב לשיח הציבורי.
 
באופן עקרוני המצב הוא כזה: בכל בית נתון ניתן ללא מאמץ רב להציב מצלמות בלא שאף אחד ידע ובכך להבטיח כי כל אירוע ותרחיש שיקרה בבית יתועד, יוקלט, יצולם וניתן יהיה לצפות בו במועד מאוחר יותר. בזמנו, כאשר התרבו תופעות ההתעללות של מטפלות/ים בילדים וחסרי ישע, הציעו פעמים רבות לנקוט בשיטה זו. אך מה בדבר "ריגול" אחרי נער/ה מתבגרים? האם בשם ההגנה על בני נוער בתוך הבית מותר להורים לשלול את פרטיותם? האם זו אכן פגיעה בפרטיות? שאלות אלה ורבות נוספות הן העומדות במרכז הדיון בנושא הצבת מצלמות בחדרי המתבגרים על מנת למנוע טרגדיות מיותרות או בכדי להציל את המתבגר/ת מהתדרדרות לסמים, התמכרות להימורים או כל צרה אחרת.
 
עמדתי האישית בנושא זה היא חדה כתער וחד משמעית. הורים יקרים ובני נוער נפלאים, שימו לב, ערך חיי אדם הוא ערך עליון ולכן על מנת להגן על ערך זה כל, אבל כל, האמצעים כשרים. אמנם אין צורך להיכנס לפאניקה ואין כאן כוונה לרשת (מלשון net) כל בית ובית בישראל במצלמות יקרות, אבל יש נוסחה שיכולה לעזור להורים להחליט, מתי הם זקוקים לעזרה טכנולוגית שכזו.
 
הנוסחה היא פשוטה יחסית אבל זקוקה לתחזוקה קבועה: אם אתם מכירים את ילדיכם, מבינים אותם, עוקבים אחר ההתפתחות שלהם (החברתית, הלימודית, הגופנית ועוד) ואתם קשובים לצרכיהם, לבעיותיהם, לשמחות שלהם ולעצב שלהם, זאת אומרת שיש לכם בראש "תמונה" , "פאזל" כיצד נראים חייו של המתבגר. אי לכך אתם תשימו לב בוודאי אם משהו השתנה בזמן האחרון, אם יש חלק בתשבץ שלא מסתדר לכם, אם הפאזל לא מתחבר לכם.
 
במצב כזה הגיע הזמן להתחיל ולבדוק. שיחות עם המורה בבית-הספר, עם האימא של החבר הכי טוב, עם השכן מלמעלה וכדומה יהיו נקודת התחלה טובה. אם עדיין לא נפתרה התעלומה, הנה עילה להיכנס לחדר לחטט, לבדוק ולברר. הרמתם מזרן, חיפשתם בארון, פתחתם מגירה וגלשתם באינטרנט. אם גם כאן לא מצאתם כלום ובכל זאת הנער נראה לכם מבולבל בזמן האחרון, עייף מאוד, חסר מנוחה, מסתודד בטלפון ומבזבז כסף ללא הבחנה, צריך לעבור לשיטות מתוחכמות יותר.
 
ראשית, אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, הגיע הזמן לשוחח עם הנער המתבגר ולצפות לשיחה קשה, לא פשוטה אבל לא בלתי אפשרית. קחו בחשבון את האפשרות שמצד אחד זו תהיה שיחה קצרה שתסתיים ב " אוף אבא, תפסיק לחפור" . מצד שני זו יכולה להיות שיחה אינטימית ומרתקת שבה יתכן וייחשפו סודות כמוסים שיידרשו התייחסות אחראית שלכם.
 
שנית, אם גם השיחה לא פתרה את התעלומה ולא הצלחתם לחדור את מעטה השריון שעוטף את הבן או הבת, הגיע הזמן אולי לפנות לכיוון הטכנולוגי. בהנחה שאתם לא מבקשים לרגל אחרי הבן שלכם בכדי לספק חלום ילדות שלכם להיות שרלוק הולמס, אלא באמת ובתמים מבקשים להגן עליו ולעזור לו לעבור את המשבר, יהיה המשבר אשר יהיה, אתם יכולים להרגיש טוב מאוד עם הצעד המודרני שתעשו. הצבת המצלמות בחדר או המעקב אחרי התכנים באינטרנט יעזרו לכם להבין טוב יותר מה קורה ואולי, אם חס וחלילה קורה דבר מה מסוכן, אפילו להציל חיים.
 
לבני הנוער שקוראים כתבה זו ומתרעמים על החדירה לפרטיות ועל פריצת גבולות, אז קודם כל מדי פעם גם אתם פורצים גבולות וגם אתם חודרים לפרטיות של ההורים. מי מכם לא חיטט לאמא בארנק ושלף משם 20 ₪ בכדי לקפוץ עם חברים לפיצרייה? מי מכם לא פתח איזה ארון נעול כדי להוציא בקבוק משקה אלכוהולי, למפגש עם החברה? ומי מכם לא רואה "האח הגדול" ואוהב מאוד להציץ לחיים של אחרים. כל אלה הם גם חדירה לפרטיות וגם פריצת גבולות ואולי אפילו עבירה על החוק. חוץ מזה, לידיעתכם בני הנוער, בתור אלה שמבקשים שישמרו על זכויותיהם, אז תדעו לכם שחובה על ההורים שלכם, כחלק משמירה על הזכויות שלכם, להגן עליכם בכל מחיר ואם לא זה יחשב להם בבית משפט ל"רשלנות הורית". על פי אמנת זכויות הילד באו"ם, משנת 1989, ההורים חייבים לעשות כל שביכולתם על מנת לספק לילדיהם את החיים הטובים ביותר ואת ההגנה המרבית. אז להיכנס לכם מדי פעם לפרטיות כדי למנוע התדרדרות לפשע או סמים או כל צרה אחרת, זה בהחלט מעשה הורי ראוי וחשוב.
 
הורים יקרים שימו לב וגלו ערנות מקסימאלית. בני נוער חביבים, שמרו על עצמכם ודעו שהכול נעשה מתוך אהבה אמיתית ולא על מנת למרר לכם את החיים. ולמרות שבמשחק בין ההורים לילדים אין מי שזוכה בסוף במיליון שקלים, אני בטוח שכל המשתתפים רוצים להישאר במשחק עד הסוף.
© כל הזכויות שמורות 2006 ל הרשות למלחמה בסמים והאלכוהול באר שבע
קידום באינטרנטפרסום באינטרנטשירות 10בניית אתריםקידום עסקים באינטרנט